Media Bottles
- (4)
- (110)
- (120)
- (4)
- (25)
- (1)
- (110)
- (6)
- (48)
- (104)
- (7)
- (7)
- (11)
- (1)
- (4)
- (12)
- (37)
- (14)
- (3)
- (9)
- (30)
- (1)
- (64)
- (2)
- (48)
- (2)
- (10)
- (1)
- (10)
- (1)
- (8)
- (3)
- (3)
- (32)
- (1)
- (9)
- (86)
- (1)
- (1)
- (17)
- (11)
- (4)
- (4)
- (1)
- (11)
- (2)
- (92)
- (23)
- (17)
- (3)
- (7)
- (34)
- (5)
- (2)
- (258)
- (6)
- (12)
- (15)
- (1)
- (11)
- (10)
- (2)
- (7)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (12)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (9)
- (20)
- (1)
- (3)
- (1)
- (10)
- (25)
- (2)
- (3)
- (11)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (4)
- (3)
- (12)
- (52)
- (4)
- (2)
- (7)
- (3)
- (3)
- (12)
- (18)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (1)
- (5)
- (5)
- (1)
- (13)
- (4)
- (2)
- (1)
- (8)
- (3)
- (37)
- (10)
- (6)
- (5)
- (7)
- (4)
- (1)
- (55)
- (208)
- (2)
- (34)
- (1)
- (1)
- (6)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
Filtered Search Results
DWK Life Sciences DURAN™ YOUTILITY Pour Ring GL 45
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Pouring ring permits clean, drop-free use.
Gibco™ Bottle, 500 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This Gibco bottle was designed to provide better ergonomic features, ease of use, and reduced chance of contamination.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Gibco™ Bottle, 100 mL
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
This Gibco bottle was designed to provide better ergonomic features, ease of use, and reduced chance of contamination.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
United Scientific™ Media/Storage Bottles PROMO
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
General purpose media bottles with permanent white imprinted graduations, marking spots, and cap.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Shape | Round |
| Closure Size | 30 mm |
| Through the Closure Dispensing | No |
| Color | Clear |
| Quantity | 10 Pk. |
| Material | Borosilicate Glass |
| For Use With (Application) | Used with liquids, solutions and chemicals |
| Closure Material | Polypropylene |
| Sterility | Non-sterile |
| Closure Included | Yes |
| Product Type | Media Storage Bottle |
| Mouth | Narrow |
| Graduated | Yes |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Closure Type | Unlined Screw Cap |
Corning™ PYREX™ Filling Bells
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
For aseptically filling culture tubes and bottles
| Material | Borosilicate Glass |
|---|
DWK Life Sciences™ WHEATON™ PETG Media Bottle, With PETG Standard Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
WHEATON™ PETG Media Bottles are made of Eastman Tritan Eastar Copolyester PETG, which is the resin of choice for single use labware and medical devices. This resin meets ISO 10993 and/or USP Class VI biocompatibility requirements and is Food Contact Status compliant.
| Disposable | Reusable |
|---|---|
| Mouth | Threaded |
| Color | Clear |
| Graduated | Yes |
| Material | PETG |
| Fit for Purpose | Sterile |
| Sterility | Sterile |
| Closure Included | Yes |
| Material | PTFE |
|---|
Thermo Scientific™ Nalgene™ PETG Ultra-Low Particulate Vials
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Designed for the most critical applications, Nalgene PETG Ultra-Low Particulate Vials are platinum certified to contain less than one-third of the USP <788> particulate limits. With exceptionally low particulates and endotoxins, they set the standard for biological and pharmaceutical manufacturing downstream applications.
| Workflow Step | Downstream validation, downstream intermediate storage and transport. Bulk drug product/substance transportation |
|---|---|
| Product Type | Media Bottle |
| Certifications/Compliance | ISO 13485:2003, 21 CFR 177.1520, USP Class VI |
| Low Particulate | <1/3 USP <788> (Ultralow particulate) |
| Temperature Range (Metric) | -70°C to 70°C |
| For Use With (Application) | Media/Buffer Preparation ,Media/Buffer Storage,Sampling,Storage,Transportation ,Validation Testing,Drug Substance,Drug Product |
| Sterility | Sterile |
DWK Life Sciences Wheaton™ Square Media Bottles with Standard Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Square/Octagonal Media Bottles made of PETG that dispalys clarity, toughness, chemical inertness and acts as gas barrier
| Material | PETG |
|---|
DWK Life Sciences Kimble™ KIMAX™ GL-45 Media/Storage Bottles without Caps
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Perfect for mixing, storing or transporting culture media, chemicals or solvents
| Includes | Clear drip-free Polypropylene pouring ring |
|---|---|
| Closure Size | GL 45 |
| Diameter (Metric) Inner Neck | 30 mm |
| Material | Glass |
| Diameter (English) Inner Neck | 1.18 in. |
DWK Life Sciences Kimble™ Kontes™ Media/Storage KG-35 Borosilicate Glass, Polypropylene Cap
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Screw thread with attached closures
| Closure Liner | PTFE/Silicone |
|---|---|
| Material | Borosilicate Glass |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Polypropylene |
DWK Life Sciences DURAN™ YOUTILITY™ Laboratory Bottle, amber, GL 45, USP 660 and USP 671 (Spectral Transmission) compliant, Graduated
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
The amber ergonomic YOUTILITY™ laboratory bottle system helps to make laboratory work easier and safer.
| Includes | Polypropylene Screw Cap and Pouring Ring |
|---|---|
| Thread Size (Metric) | GL 45 |
| Quantity | 4/Pk. |
| Material | Borosilicate Glass (3.3) |
| Autoclavable | Autoclavable |
| For Use With (Application) | Preparation of light-sensitive materials; Storage of light-sensitive materials; Transport and shipping of light-sensitive materials |
DWK Life Sciences Wheaton™ Graduated Media/Lab Bottles: Clear Glass, With LDPE-Lined Phenolic Cap (Not Autoclavable)
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Rugged space-savers
| Color | Clear |
|---|---|
| Closure Liner | LDPE |
| Graduated | Yes |
| Material | Glass |
| Certifications/Compliance | USP Type 1 |
| Closure Color | Black |
| Closure Type | Screw Cap |
| Closure Material | Phenolic |